Relacja z Turnieju Debat Historycznych

Zespół naszej szkoły wziął udział w kolejnym Turnieju Debat Historycznych organizowanym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

W turnieju  rozegranym 28 listopada 2020 r. wystąpiło 14 drużyn reprezentujących licea między innymi z Wrocławia, Łodzi, Tomaszowa, Wielunia. Nasza drużyna  w składzie: Aleksandra Banasiak – kapitan drużyny, Rafał Kaczmarek i Klaudiusz Korytkowski spisała się bardzo dobrze.

 W eliminacjach  zanotowała  cenne zwycięstwo z bardzo wymagającym przeciwnikiem  drużyną z Wielunia – półfinalistą poprzedniej edycji a ulegała  po wyrównanej walce w jednej z debat drużynie VIII LO z Łodzi, która następnie wystąpiła w finale turnieju. Przegrane nigdy nie są przyjemne, ale nasza drużyna przegrała  po dobrej  zaciętej walce w eliminacjach  z drugą pierwszej i trzecią drużyną całego turnieju. Zawody rozgrywano on-line, co stanowiło też spore wyzwanie, tak dla organizatorów jak i uczestników ale jednocześnie pozwoliło na zapoznanie się z ciekawą platformą przeznaczoną do przeprowadzania takich turniejowych debat czyli Mixidea. Jest to świetne narzędzie do debatowania i daje możliwość zmierzenia się nie tylko w turniejach debat historycznych. 

Kilka słów o imprezie. To już czwarty  turniej debat historycznych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, drugi z naszym udziałem i pierwszy zrealizowany w całości w formule on-line. W czasie turnieju debatowały  drużyny z I i II edycji programu, czyli ze szkół z województw mazowieckiego i łódzkiego, które zaczynały swoją przygodę w 2018 i 2019 roku. Klubowicze zmierzyli się ze sobą w 3 rundach i w debacie finałowej, do której zakwalifikowano drużyny z największą ilością punktów – jak się okazało poziom był wysoki. W finale wystąpiły drużyny, które w eliminacjach zdobyły komplet zwycięstw.

Tematy/ tezy debat tegorocznego turnieju do których każda drużyna musiała przygotować się na dwie (losowane w turnieju bezpośrednio przed samym występem)  możliwości – obrony tezy oraz jej obalenia:

  • Ta izba uważa, że II Rzeczpospolita osiągnęła sukces w dziedzinie edukacji.
  • Ta izba, jako PSL „Piast”, po wyborach w 1922 r. i zamachu na prezydenta Narutowicza starałaby się stworzyć rząd z PPS, PSL „Wyzwolenie” i mniejszościami narodowymi zamiast z endecją. 
  • Ta izba uważa, że problemy gospodarcze II RP były wynikiem przede wszystkim błędnej polityki gospodarczej władz państwa
  • Jest rok 1921. Ta izba wprowadziłaby powszechne wybory na prezydenta Polski. Wrażenia naszego zespołu.

Ola:

Moją przygodę z Klubem Debat Historycznych zaczęłam w pierwszej klasie liceum. Było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Mimo tego, że ani język polski ani historia nie są moimi przedmiotami wiodącymi wiedziałam, że zdobyte umiejętności w debatowaniu, a co za tym idzie sztuce wyrażania swojego zdania mogą przydać mi się na przykład na maturze ustnej z języka polskiego.  Początkowo ćwiczyłam z moimi rówieśnikami, jednak szybko dołączyłam do kolegów ze starszej klasy. Trafiłam na niesamowite osoby: Patrycję , Martynę, Joannę oraz Bartosza i Kamila. Taką ekipą pojechaliśmy na mój pierwszy tak duży konkurs, który odbywał się na Uniwersytecie Warszawskim. Byłam oczarowana tym miejscem, a stres dodatkowo mnie motywował. W bojowym nastroju i ze wspaniałą drużyną czułam się gotowa do pierwszej debaty. Pierwsza runda zakończyła się zwycięsko. Nie udało nam się dostać do finału jednak to nie odebrało nam radości z wyjazdu. Wróciliśmy z uśmiechami na ustach oraz nowymi znajomościami.

Tegoroczne zawody odbywały się w niecodziennej formie. Jak się dowiedzieliśmy mieliśmy debatować on-line, co wydawało się trudne do zorganizowania technicznie, jednak nie niemożliwe. Z nową drużyną, Klaudiuszem i Rafałem, jak najszybciej zaczęliśmy przygotowania. Pod opieką profesora Pawłowskiego wieczorami, komunikując się on-line dokształciliśmy się w zagadnieniach  gospodarki, edukacji, a także układów partyjnych w Dwudziestoleciu międzywojennym, co ułatwiło nam pracę nad wymaganymi tematami. Zdecydowanie zbyt niepewni siebie 28.11 zalogowaliśmy się na platformę Mixidea i z niecierpliwością czekaliśmy na pierwszy przydział. Wierzę, że pierwszą rundę zakończyliśmy porażką tylko przez zbytni stres. Kiedy już opuściły nas pierwsze emocje przystąpiliśmy do drugiej rundy, podczas której pokonaliśmy przeciwnika, nasze argumenty były trafne i bogate w ciekawostki. Z przyjemnością wysłuchaliśmy finału, w którym uczestniczyli nasi przeciwnicy z pierwszej rundy. Mam nadzieję, że moje doświadczenia zachęcą was do dołączenia do Klubu Debat.

Rafał:

W debacie startowaliśmy po raz pierwszy. Było to bardzo ciekawe i fajne przeżycie. Każde z nas się stresowało, ale już po pierwszym etapie cały stres zszedł z nas jak ręką odjął. Wiedzieliśmy dwie rzeczy. Po pierwsze, przed nami jest długi i męczący dzień. Po drugie chcemy konkurować z najlepszymi, a jak się uda to przekonać ich do naszych racji i tym samym wygrać.