previous arrow
next arrow
Slider

Aktualności

    Uczniowie klas: 1AE, 2i1 oraz 2i2 oraz ich opiekunowie: p. E. Czerwińska, p. M. Stasiak, p. I. Pawłowska i p. M. Pawłowski swoją podróż rozpoczęli od Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zwiedzili dziedziniec i wnętrza Zamku na Pieskowej Skale, w którym znajduje się muzeum z niesamowitymi eksponatami. Niewątpliwie atrakcją Ojcowskiego Parku Narodowego jest tzw. Maczuga Herkulesa, pod która wykonano pamiątkowe zdjęcie. Następnie udali się na spacer turystycznym szlakiem wzdłuż Doliny Prądnika. Po dniu pełnym atrakcji dotarli do ośrodka wypoczynkowego na posiłek i nocleg. Kolejny dzień wycieczki również był bardzo aktywny. Po śniadaniu odbył się rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim. Następnie uczniowie zwiedzili zaporę na jeziorze. Po krótkim odpoczynku udali się na wycieczkę do Tropia, gdzie mogli podziwiać piękną świątynię w stylu romańskim oraz Pustelnię Świętego Świerada. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie średniowiecznego zamku w Czchowie. Dzień zakończył się biesiadowaniem przy ognisku i dyskoteką. Ostatni dzień wycieczki uczniowie spędzili w Krakowie. Głównym punktem programu było zwiedzanie Katedry Wawelskiej- miejsca koronacji, Rynku Głównego oraz Sukiennic. Architektura Krakowa urzekła każdego. W drodze powrotnej opiekunowie przygotowali quiz, podczas którego uczniowie mogli popisać się wiedzą zdobytą w trakcie wyjazdu.

      Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw. Dlatego w naszej szkole w dniach 12-16 września została zorganizowana akcja „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”. W ramach tego wydarzenia przeprowadzono zajęcia w wybranych klasach na lekcjach biologii i godzinie z wychowawcą, które miały na celu szerzenie wiedzy dotyczącej zapobiegania chorobom zakaźnym, w tym stosowanie szczepień czy przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Finał akcji odbył się w piątek w świetlicy szkolnej. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas 1A/E oraz 1D. Podczas finału uczniowie klasy IIIE przedstawili 2 wykłady dotyczące profilaktyki HIV/AIDS oraz WZW. W trakcie wydarzenia zaprezentowano także film edukacyjny dotyczący szczepień przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

8 września o godzinie 12.00 odbyło się uroczyste otwarcie pracowni biologicznej w ZS Nr 1 w Kutnie. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: Starosta Kutnowski – Pan Daniel Kowalik, przedstawiciel kuratorium – Pani Iwona Kaca oraz przedstawiciele Rady Rodziców ZS Nr 1 w Kutnie.

Pani Dyrektor przedstawiła informacje na temat uzyskanego dofinansowania ze środków WFOŚiGW. Pracownia została dofinansowana w kwocie 41 476,00 zł, natomiast całkowita wartość projektu wyniosła 46 337,00 zł. W ramach dofinansowania zakupiono meble, sprzęt laboratoryjny, mikroskopy, laptopy, odczynniki i multimedialne pomoce naukowe. W dalszej części wydarzenia Pani Wicedyrektor omówiła zaplanowane działania edukacyjne, w których zostaną wykorzystane pomoce dydaktyczne zakupione ze środków dofinansowania. Uroczystość uświetnili uczniowie, którzy przedstawili wykład pt.: „Kiedyś nie było o nim mowy. Czym jest ślad węglowy?” oraz zaprezentowali pokaz doświadczeń laboratoryjnych. Wykonali badanie odczynu próbki gleby i wody, pokazali, w jaki sposób rozdzielić barwniki fotosyntetyczne, zbadali wpływ dwutlenku siarki na barwę kwiatów oraz przygotowali preparaty mikroskopowe. Na koniec zaprezentowano multimedialne pomoce dydaktyczne zakupione w ramach dofinansowania.

W dniu 8 września 2022 r. w naszej szkole odbył się ważny bieg. Uczniowie wszystkich klas pierwszych w Zespole Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Fair Play. To inicjatywa, która ma na celu promocję wartości etycznych, moralnych oraz fair play w sporcie i w życiu codziennym.” Ten dzień jest ważny, ponieważ staramy się uczynić świat miejscem lepszym do życia i dorastania poprzez przykład uczciwej gry w sporcie” – powiedział Prezydent Międzynarodowego Komitetu Fair Play,  Jeno Kamuti. Postawa fair play uszlachetnia sport, jest jego istotą, a w życiu codziennym to jakby “skarb współczesnego świata”. Za rok kolejna edycja biegu, w której uczniowie “Staszica ” zapewne chętnie wezmą udział.

To już XI edycja Narodowego Czytania, akcji, która rozpoczęła się w roku 2012 i trwa do dziś. Tym razem, w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego, prezentowane są ,,Ballady i romanse” A. Mickiewicza. Młodzież ,,Staszica” chętnie włączyła się w promocję czytelnictwa i 3 września uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Młodzieżowym Domu Kultury w Kutnie. Na zakończenie uczestnicy otrzymali drobne upominki.
5 września klasy 2A i 3i wraz z opiekunkami p. A. Sikorską i p. A. Urbańską wzięły udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez
Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie. Pogoda dopisała, zaś literatura połączyła pokolenia. 

Za nami uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Pogoda dopisała i cała społeczność ,,Staszica” zebrała się na szkolnym dziedzińcu. Pani wicedyrektor Agnieszka Jóźwiak powitała przybyłych gości, rodziców, nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. Następnie pani dyrektor Agnieszka Wajgner-Matusiak podziękowała pani Agnieszce Rybczyńskiej za pełnienie funkcji wicedyrektora szkoły, poinformowała, iż w tym roku szkolnym to stanowisko obejmie pan Andrzej Żurawicz, przedstawiła również nowych pracowników ,,Staszica”. Wszystkim zgromadzonym życzyła wielu sukcesów. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego życzyli nauczycielom oraz koleżankom i kolegom zapału do pracy. 1 września to również rocznica wybuchu II wojny światowej. Pan Maciej Pawłowski -nauczyciel historii – wygłosił krótką prelekcję na ten temat. Po oficjalnej uroczystości uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami klas.

Proboszcz parafii Świętego Wawrzyńca w Kutnie ksiądz Michał Woźniak wstrząśnięty bestialskim charakterem prowadzenia działań wojennych przez Niemców postanowił notować uwagi i zapisywać wydarzenia jakich był świadkiem. Dzięki temu pozostało świadectwo początków wojennych losów naszego miasta. 
 
Mocno poruszony tym jak naród niemiecki wkraczając na ścieżkę zbrodni sam się upodlił, ksiądz Woźniak postanowił pisać w swej relacji nazwę “Niemcy” używając małej litery – niech nas więc nie zaskoczy zastosowana świadomie pisownia z tego tekstu. Wszyscy znamy losy Wielunia zbombardowanego w pierwszych minutach ataku bez wypowiedzenia wojny – mało kto wie jednak, że podobny los spotkał wiele polskich miast: Warszawę, Sulejów, Piotrków ale i Kutno. Poznajemy grozę obrazów wojny opisaną oszczędnym stylem ale opartym na wielkiej spostrzegawczości. Widzimy księdza, który pisze o swej posłudze w kurzu wybuchów i wśród szczątek ofiar. Autor relacji aresztowany w 1941 roku zginął zamordowany w obozie koncentracyjnym w Dachau. Z księży widocznych na fotografii tylko dwóch przeżyło wojnę.
 
fotografia: Księża i seminarzyści dekanatu kutnowskiego tuż przed wojną.
1 2 3 82

Do góry

Facebook
YouTube
Instagram
Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie