previous arrow
next arrow
Slider

Jesteś tutaj:

Miesiąc: Luty 2020

Więcej o Stypendystki Prezesa Rady Ministrów

Stypendystki Prezesa Rady Ministrów: Alicja Pasińska (IIIE) oraz Laura Nowogórska (IIIi 1)😍
18 lutego 2020 roku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Nagrody wręczali: Łódzki Kurator Oświaty p. Grzegorz Wierzchowski i Wicewojewoda Łódzki p. Karol Młynarczyk. W Auli im.prof. W.Szuberta Uniwersytetu Łódzkiego było ponad 250 stypendystów z całego województwa łódzkiego.

Więcej o ORTOGRAFIA – TRUDNA SZTUKA

21 lutego 2020r. w “Staszicu” odbyła się VIII edycja Konkursu Ortograficznego “O Pióro Starosty Kutnowskiego”. Nadrzędnym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie idei poprawnej polszczyzny oraz dbanie o czystość i piękno języka ojczystego. Data tegorocznego wydarzenia kulturalno – edukacyjnego nie jest przypadkowa. Poloniści ZS Nr 1 w Kutnie uczcili w ten sposób Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego –  ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń mających miejsce w 1952 r. w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu. Zginęło tam wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Dzień ten ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki ojczyste, również te zagrożone
ginące.
To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Zatem dzień 21 lutego to dobra okazja ku temu, aby uczniowie – pasjonaci poprawności językowej podjęli zmagania z zawiłościami polskiej pisowni. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez nauczycieli języka polskiego Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica
w Kutnie: p. Agatę Sikorską, p. Annę Urbańską, p. Annę Kozień, p. Katarzynę Śnieg, p. Annę Chmielecką. Honorowy patronat nad konkursem od lat obejmuje Starostwo Powiatowe w Kutnie, reprezentowane na uroczystości wręczenia nagród przez p. Iwonę Kacę – dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Kutnie oraz wicestarostę  – p. Marka Jędrzejczaka.

Jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach:

– szkoły podstawowe:
I miejsce – Weronika Gruszka
– Szkoła Podstawowa Nr 9 w Kutnie
II miejsce – Iman Essa – Szkoła Podstawowa Nr 9 w Kutnie
III miejsce – Alicja Wiśniewska – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Krośniewicach

– szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce – Sandra Łukaszewicz – ZS Nr 2 w Kutnie
II miejsce – Julia Antczak
– I Liceum Ogólnokształcące w Kutnie
III miejsce – Agata Pakulska
– I Liceum Ogólnokształcące w Kutnie

Zwycięzcy zostali uhonorowani cennymi nagrodami rzeczowymi, które ufundowały Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz Rada Rodziców przy ZS Nr 1 w Kutnie. Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w ortograficznych potyczkach w formie pamiątkowych dyplomów.

Wszystkim uczniom gratulujemy umiejętności ortograficznych i interpunkcyjnych oraz  składamy podziękowania za udział
w konkursie.

Więcej o Wycieczka do SIRMAX

Dnia 19 lutego 2020 roku uczniowie klasy IIIA pod opieką Małgorzaty Walerczak udali się do zakładu Sirmax Polska Sp. z o. o., mieszczącego się w Podstrefie Kutno Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na miejscu spotkania poznaliśmy Pana Aleksandra Tyszkiewicza, Dyrektora Generalnego Sirmax Polska, który w sali konferencyjnej przy pomocy interesującej prezentacji multimedialnej opowiedział nam o firmie. Sirmax należy do ścisłej czołówki europejskich producentów modyfikowanych tworzyw sztucznych, stosowanych szeroko w wielu gałęziach przemysłu. Nowy zakład, w którym gościliśmy zaczął funkcjonować w styczniu tego roku i jest 12-tym zakładem tej włoskiej firmy na świecie. W celu zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas zwiedzania części produkcyjnej zakładu założyliśmy kamizelki ochronne. Mogliśmy poznać kolejne etapy produkcji, zapoznaliśmy się z działaniem poszczególnych maszyn. Zdziwiła nas pełna automatyzacja pracy i niewielka liczba osób zatrudnionych w procesie produkcji. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o wytwarzanych produktach, ich przeznaczeniu, a także znaczeniu dla gospodarki oraz oddziaływaniu firmy na środowisko naturalne. Dobra kondycja finansowa firmy Sirmax Polska Sp. z o. o. , stabilność oraz etyka w biznesie zostały kilkukrotnie docenione poprzez wyróżnienia w takich rankingach jak Gazele Biznesu czy Diamenty Forbes’a. W czasie tych zajęć mogliśmy skonfrontować teorię zdobywaną na lekcjach z praktyką.

Więcej o Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Wyniki konkursu na prezentację multimedialną: „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”:
I miejsce Magdalena Śnieć (Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie)
II miejsceMonika Śnieć (Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie)
III miejscePaulina Graczyk (Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie)
Wyróżnienia:
– Noelia Grzyb (Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie)
– Oliwier Pietrzak (Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie)
– Agata Śniecikowska (Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie)
– Nikola Ściborowska (Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie)
– Julia Stępniak (Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w naszym konkursie.
Organizatorzy konkursu:
– Aleksandra Koszalska
– Sylwia Czaplińska

Zapraszamy uczennice i uczniów Technikum nr 1 oraz Branżowej Szkoły 1.stopnia do udziału w międzyszkolnym VIII Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy, który odbędzie się w dn. 26. 03. 2020r. o godz.10.00 w naszej szkole. Współorganizatorem
i fundatorem cennych nagród jest Okręgowy Inspektorat Pracy z Łodzi. Chętnych do udziału w konkursie zapraszamy do kontaktu
z Panią Krystyną Wąs do dn. 28. 02. 2020r.

Regulamin konkursu

Więcej o Powiatowy Test Wiedzy o Powstaniu Styczniowym 1863-1864

11 lutego 2020 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kutnie uczniowie naszej szkoły Oskar, Kacper i Krzysztof z kl. IEp wzięli udział w konkursie wiedzy historycznej pod nazwą “Powiatowy Test Wiedzy o Powstaniu Styczniowym 1863-1864”

Więcej o Staszicowska geograficzno – historyczna przygoda

Dnia 12 lutego 2020 roku geografowie i historycy z klasy IIA i IAD pod opieką nauczycieli: Macieja Pawłowskiego, Małgorzaty Walerczak i Eweliny Czerwińskiej wyruszyli na niecodzienną wycieczkę. Celem naszej wyprawy była największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce – Kopalnia Soli w Kłodawie oraz Muzeum Dunin – Borkowskiego w Krośniewicach. Po dotarciu do kopalni windą z prędkością 6m/s zjechaliśmy 600 m pod powierzchnię ziemi. Wędrując wyrobiskami korytarzowymi, obejrzeliśmy m.in. kaplicę św. Kingi, komory solne, grotę Drakuli, maszyny używane w tego typu górnictwie. Dzięki wycieczce utrwaliliśmy i poszerzyliśmy swoją wiedzę geograficzną na temat powstawania, form występowania i sposobów wykorzystania soli kamiennej.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było niesamowite Muzeum Jerzego Dunin-Borkowskiego
w Krośniewicach.Przewodnik z ogromnym zaangażowaniem oprowadzał nas po kolejnych salach muzeum. Podziwialiśmy imponujące kolekcje m.in. monet, naczyń stołowych, pamiątek po słynnych Polakach, starodruków, wyrobów rzemiosła artystycznego, orderów, starych zegarów i  militariów. Obejrzeliśmy kolekcję obrazów i szkiców takich artystów jak: Stanisław Wyspiański, Marcello Bacciarelli, Leon Wyczółkowski,  Olga Boznańska i Jan Skotnicki. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelekcji o gen. Władysławie Sikorskim i gen. Władysławie Andersie.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z zapasami soli wróciliśmy do Kutna. Niewątpliwie naszą wycieczkę można uznać za udaną.

 

Więcej o „Staszic” oraz „Dąbrowszczak” zwycięzcami w I Mistrzostwach Powiatu Kutnowskiego Szkół Średnich w Siatkówce.

W Zespole Szkół Nr 1 w Kutnie odbyły się turnieje finałowe I Mistrzostw Powiatu Kutnowskiego Szkół Średnich w Siatkówce. Organizatorem mistrzostw było Stowarzyszenie Sportowo Edukacyjne „Staszic Kutno” przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Kutnie.

W turnieju finałowym dziewcząt wystąpiły cztery szkoły ( mistrzowie i wicemistrzowie grup eliminacyjnych): I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego, II LO J. Kasprowicza w Kutnie, ZS Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie oraz gospodarz ZS Nr 1 Im St. Staszica w Kutnie. Na etapie eliminacji rywalizacje w zawodach zakończyły następujące szkoły: ZSZ Nr 2 im. A. Troczewskiego  w Kutnie, ZS CKR w Mieczysławowie, ZS w Żychlinie.

Wyniki turnieju finałowego dziewcząt:

ZS Nr 1 im St. Staszica w Kutnie – I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego 2: 0 (25:12; 25:13)

ZS Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie – II LO J. Kasprowicza w Kutnie 1:2 (25:15; 24:26; 12:15)

Mecz o III miejsce

ZS Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie – I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego 2:0 (26:24; 25:23)

Mecz o I miejsce

ZS Nr 1 im St. Staszica w Kutnie – II LO J. Kasprowicza w Kutnie 2:1 (22:25; 25:23; 21:19)

Tabela turnieju finałowego:

  1. ZS Nr 1 im St. Staszica w Kutnie
  2. II LO J. Kasprowicza w Kutnie
  3. ZS Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie
  4. I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego

MVP mistrzostw została zawodniczka „Staszica” Wiktoria Żernicka. Wszystkie szkoły występujące
w turnieju finałowym otrzymały dyplomy a trzy najlepsze puchary oraz medale.

Skład ZS Nr 1 w Kutnie: Sara Szymańska, Wiktoria Żernicka, Aleksandra Sitkiewicz, Alicja Pasińska, Natalia Kaczorowska, Paulina Oleczek, Natalia Kubiak, Anna Andrzejewska, Wiktoria Szpik, Julia Strzelecka, nauczyciel Sławomir Podemski.

Drużyna „Staszica” uzyskała awans do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się13.02.2020
w Skierniewicach.

Dzień później ( 06.02.2020) do rywalizacji o tytuł mistrza powiatu kutnowskiego przystąpili chłopcy. Podobnie jak u dziewcząt w finale wystąpiły cztery szkoły: I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego, ZS w Żychlinie, ZS Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie oraz ZS Nr 1 im St. Staszica
w Kutnie. Na etapie eliminacji rywalizacje w zawodach zakończyły następujące szkoły: ZS Nr 4
w Kutnie, ZS CKR w Mieczysławowie, II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie.

 

Wyniki turnieju finałowego chłopców:

I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego – ZS Nr 1 im St. Staszica w Kutnie 2:1 (24:26; 25:16; 17:15)

ZS w Żychlinie – ZS Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie 2:0 (25:14;25:19)

Mecz o III miejsce

ZS Nr 1 Im St. Staszica w Kutnie – ZS Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie 2:1(25:23; 25:27; 15:11)

Mecz o I miejsce

ZS w Żychlinie  – I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego 0:2 (10:25; 23:25)

Tabela turnieju finałowego:

  1. I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego
  2. ZS w Żychlinie
  3. ZS Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie
  4. ZS Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie

MVP mistrzostw został zawodnik „Dąbrowszczaka” Tomasz Niewiadomski. Wszystkie szkoły występujące w turnieju finałowym otrzymały dyplomy a trzy najlepsze puchary oraz medale.

Skład I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego: Albert Gomuła, Patryk Guzek, Hubert Kopański, Jakub Król, Paweł Kwiatkowski, Tomasz Niewiadomski, Michał Olejnik, Piotr Wykrętowicz, nauczyciel Maciej Konarski.

 

Drużyna  I LO w Kutnie uzyskała awans do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się 14.02.2020 w Łowiczu.

 

 Info& Foto Stowarzyszenie Sportowo Edukacyjne „Staszic Kutno”Do góry

Facebook
YouTube
Instagram