Spotkanie z Państwem Joanną i Januszem Onyszkiewicz

UE unia europejska grafikaW piątek 9 maja w naszej szkole odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z Państwem Joanną i Januszem Onyszkiewicz przygotowane przez uczniów głównie z klas pierwszych. Spotkanie związane było z 10 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz z „Dniem Europy” obchodzonym we wszystkich krajach Wspólnoty Europejskiej zwany „Dniem Roberta Schumana”.

Podczas spotkania uczniowie zadawali wiele pytań zarówno Panu Januszowi Onyszkiewiczowi , który był dwukrotnie ministrem obrony narodowej oraz posłem do parlamentu Europejskiego jak i Pani Joannie Onyszkiewicz , żonie Janusza Onyszkiewicza, która jest  polską architektką i wnuczką Józefa Piłsudskiego.

Pytania uczniów dotyczyły zarówno działalności parlamentu Europejskiego, działań podejmowanych przez UE w ciągu ostatnich lat naszej wspólnoty oraz spraw osobistych, o których z ogromnym  zaangażowaniem opowiadała Pani Joanna Onyszkiewicz.

Spotkanie było okazją do podsumowania Konkursu „Unia Europejska – Kutno i Powiat Kutnowski 10 lat po akcesji”. Organizatorami Konkursu byli: Szkolny Klub Europejski „LidEur” działający w Zespole Szkól Nr 1 w Kutnie oraz Stowarzyszenie Edukacyjno – Sportowe  „Staszic Kutno”. W Konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych Powiatu Kutnowskiego, którzy pisali pracę przedstawiającą zmiany jakie zaszły w Powiecie Kutnowskim w przeciągu 10 lat przynależności naszego kraju do Unii Europejskiej. Pierwsze miejsce zajęła uczennica Zespołu Szkól w Szczycie Ewelina Matusiak, która napisała bardzo ciekawą pracę pod opieką nauczycielki Zofii Babeckiej. Równie ciekawe prace napisały uczennice Zespołu Szkół w Dąbrowicach: Marta Kacprzak oraz Natalia Cichacz zajmując II i III miejsce. Opiekunką uczennic była Halina Szaumkessel. Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe i wręczone przez Pana Janusza Onyszkiewicza i przedstawiciela Starostwa.