Wycieczka do Gdańska

Dnia 17.10.2018 uczniowie naszej szkoły, klasa IIe oraz przedstawiciele klas IIIA, IIA, IIi wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Rozśpiewanym autobusem dotarliśmy do pierwszego przystanku w naszej podróży, miejsca pamięci o wybuchu II Wojny Światowej, czyli Westerplatte. Odbyliśmy spacer w słońcu i jesiennej aranżacji przyrody, wdychając pachnące morzem powietrze, a przy pomniku przeżyliśmy chwilę zadumy nad losami żołnierzy polskich broniących granicy morza przed niemieckim najeźdźcą.
Następny przystanek, Muzeum II Wojny Światowej, miał uświadomić nam ogrom nieszczęścia i tragedii, jaką niosła ze sobą w krajach Europy i Azji II Wojna Światowa. Muzeum, ze swymi interaktywnymi przystankami oraz rzeczywistych rozmiarów aranżacjami miejsc, zrobiło na nas ogromne wrażenie. Poznaliśmy historie powstania nastrojów nazistowskich w Europie, wybuchu wojny, okupowanych terenów, wysiedleń, rzeczywistości życia w czasie wojny, obozów koncentracyjnych, eksterminacji narodu żydowskiego, mordu dokonanego na polskich oficerach w Katyniu, ruchu oporu i wyzwolenia, które przyszło tak późno. Byliśmy wszyscy zadziwieni i pod wrażeniem sposobu przedstawienia eksponatów muzealnych i i wydarzeń, które za sobą niosą. To była niesamowita lekcja historii.

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki było Stare Miasto Gdańska, gdzie udaliśmy się na spacer, podziwiając malownicze kamieniczki i wyjątkową architekturę historycznych budynków, oraz pokrzepiliśmy ciała jakże wyczekiwanym obiadem. Niektórzy uczniowie klasy IIe poczuli nawet atmosferę street art i próbowali zabawić turystów obecnych na Długim Targu. Atmosfera stała się wesoła i przy odrobinie słodyczy przespacerowaliśmy do miejsca ostatniego punktu programu wyjazdu, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Zewnętrzna architektura budowli zrobiła na nas wrażenie już wcześniej, gdy mijaliśmy GTS, jednak dopiero wizyta wewnątrz sali teatralnej dała poczucie bycia w prawdziwym teatrze z czasów Szekspira. Obejrzeliśmy sztukę autorstwa mistrza Williama pod tytułem Wieczór Trzech Króli w niecodziennej aranżacji tanecznej i wyjątkowym wykonaniu artystów tancerzy z Shanghaj School of Dance. Wrażenia artystyczne nie zakończyły się dla nas wraz z gromkimi brawami oddanymi dla artystów. Uczniowie klasy IIe byli tak zafascynowani figurami tanecznymi, że próbowali je odtwarzać w drodze do autokaru… Odważni chłopcy, a jednak postanowili poćwiczyć szpagaty na lekcjach WF. Śmiechu było mnóstwo. Emocje artystyczne i muzyczne nie osłabły w drodze powrotnej i pomimo późnej pory, nadal rozśpiewanym autobusem wróciliśmy do Kutna.
Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: Anna Urbańska, Katarzyna Fronczak, Sławomir Podemski i Agnieszka Sztarbała.

Agnieszka Sztarbała