Jesteś tutaj:

Miesiąc: październik 2017

Więcej o „STASZIC W CENTRUM NAUKI KOPERNIK”

W dniu 4 października 2017 r. 60 uczniów wraz z 5 nauczycielami z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie uczestniczyło w wyjeździe do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu „Klucze do sukcesu – podniesienie jakości i atrakcyjności oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie” nr Projektu RPLD.11.01.02-10-B036/16 prowadzonego w ramach Osi Priorytetowej XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności, Działania XI.1 Wysoka jakość edukacji, Poddziałania XI. 1.2 Kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczniowie wzięli udział w wystawach stałych organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik takich jak „Tajemnice zmysłów i ludzkiego ciała”, „Fizyka wokół nas”, „W półmroku odkryj światło”, „Oko w oko z prądem”.
Uczniowie uczestniczyli również w trzech następujących laboratoriach zgodnie z ich preferencjami:
1. Laboratorium fizyczne – „Obudzić Krakena” – na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, jakie prawa fizyki pomagają trafiać do celu. Sprawdzili, co wpływa na zasięg rzutu ukośnego i jaka wiedza matematyczna jest potrzebna artylerzystom – 1 grupa 12 osobowa oraz druga grupa 16 osobowa.
2. Laboratorium chemiczne – „Analityczne rozterki” – na zajęciach uczniowie opracowali eksperymenty i wykonali odpowiednie pomiary. Mogli wcielić się w laborantów i zanalizować próbkę chemiczną – dwie grupy po 16 osób.
Celem laboratoriów była promocja nauk ścisłych, szczególnie chemii oraz fizyki.
Po zajęciach w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie dla wszystkich uczestników wyjazdu został zapewniony obiad.

W dniu 13 października 2017 r. 65 uczniów wraz z 5 nauczycielami z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie uczestniczyło w wyjeździe do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu „Klucze do sukcesu – podniesienie jakości i atrakcyjności oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie” nr Projektu RPLD.11.01.02-10-B036/16 prowadzonego w ramach Osi Priorytetowej XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności, Działania XI.1 Wysoka jakość edukacji, Poddziałania XI. 1.2 Kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uczniowie wzięli udział w wystawach stałych organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik takich jak „Tajemnice zmysłów i ludzkiego ciała”, „Fizyka wokół nas”, „W półmroku odkryj światło”, „Oko w oko z prądem”.
Uczniowie uczestniczyli również w trzech następujących laboratoriach zgodnie z ich preferencjami:
1. Laboratorium fizyczne – „Obudzić Krakena” – na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, jakie prawa fizyki pomagają trafiać do celu. Sprawdzili, co wpływa na zasięg rzutu ukośnego i jaka wiedza matematyczna jest potrzebna artylerzystom – 3 grupy 13 osobowe.
2. Laboratorium chemiczne – „Analityczne rozterki” – na zajęciach uczniowie opracowali eksperymenty i wykonali odpowiednie pomiary. Mogli wcielić się w laborantów i zanalizować próbkę chemiczną – 1 grupa 13 osobowa.
3. Laboratorium biologiczne – „Pokaż kotku co masz w środku” – podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak to możliwe że serce, płuca czy wątroba stają się przeźroczyste. Przekonali się też, jak przeźroczystość pomaga w badaniach naukowych oraz zobaczyli pierwsze organizmy eukariotyczne, które zostały zmodyfikowane genetycznie – 1 grupa 13 osobowa.
Celem laboratoriów była promocja nauk ścisłych, szczególnie chemii, biologii oraz fizyki.
Po zajęciach w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie dla wszystkich uczestników wyjazdu został zapewniony obiad.

Więcej o Metro

metro

 

 

Metro, czyli klasa III D gdzieś między fikcją a rzeczywistością

Świat się zmienia,
Padają mury, otwierają się granice(…)
Niezmienne pozostają tylko marzenia…
… marzenia młodych ludzi, nasze marzenia

(więcej…)
Więcej o Literacki spacer po Warszawie

Czy można lepiej uczcić 130-te „urodziny” „Lalki” B. Prusa (29.09.1887r. ukazał się pierwszy odcinek utworu w „Kurierze Codziennym”) niż spacerem śladami bohaterów tej powieści? Chyba nie. Dlatego 29.09.2017r. klasa IIID powędrowała ścieżkami Wokulskiego i innych postaci z książki. Warszawa inspirowała pisarza, a on jak nikt inny przedtem uczynił to miasto nieśmiertelnym.

Żyje ono na kartach jego powieści, ale także w naszej świadomości, tym bardziej, że niektórzy z nas chcieliby studiować w stolicy. Podczas spaceru dotarliśmy do miejsc, w których m. in. Wokulski studiował, mieszkał, spacerował, zakochał się od pierwszego wejrzenia. Zobaczyliśmy, gdzie znajdowały się sklepy starego Mincla i Wokulskiego, a gdzie baronowa Krzeszowska zamawiała mszę. Dowiedzieliśmy się, dlaczego pomnik Prusa stoi na Krakowskim Przedmieściu i czy pisarz w ogóle ukazał nam prawdziwą Warszawę. Szkoda, że nie mogliśmy napić się herbaty, kawy, odpocząć wśród książek w księgarni nazwanej im. B. Prusa na Krakowskim Przedmieściu (zbyt liczna grupa). To dobrze, ze upamiętnia się również miejsca związane z postaciami fikcyjnymi. Non omnis moriar… Tylko pozazdrościć warszawskim uczniom, że częściej niż my mogą zwiedzać miejsca opisane w lekturach.

Więcej o ,,STASZIC”, matura i co dalej?

Na to pytanie uczniowie klas maturalnych: IIID, IIIE, IIIA szukali odpowiedzi 29.09.2017r. na Salonie Maturzystów w Łodzi. Wszystko o maturze, studiach i przyszłości: czego spodziewać się na egzaminach, co i gdzie studiować, czym kierować się przy wyborze dalszej drogi kształcenia. A może studiować w Anglii?

Zbieramy informacje o uczelniach. Najwyższy czas zaplanować swoją przyszłość. Ważne, aby decyzja była przemyślana, osadzona w zainteresowaniach, predyspozycjach i z perspektywą znalezienia pracy – mówią uczniowie klasy IIID.

Więcej o Dzień Głośnego Czytania 2017

Wpisując się w obchody Dnia Głośnego Czytania (29 września) oraz Narodowe Czytanie 2017 (inauguracja akcji miała miejsce 2 września 2017r.) – w miniony piątek na lekcji języka polskiego zaprezentowaliśmy wybrane fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Przebieg tego wydarzenia ilustrują zdjęcia:

Do góry

Facebook
YouTube
Instagram
Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie