Jesteś tutaj:

Miesiąc: październik 2019

Więcej o NIEZWYKŁA LEKCJA GEOGRAFII W STASZICU

Jak spełniać swoje marzenia o dalekich podróżach i poznawać świat? Jak zorganizować tanim kosztem wyprawę dookoła świata? Na te i inne pytania odpowiedział nam dzisiaj podczas spotkania absolwent prawa, podróżnik i fotograf – Pan Hubert Budkowski. Prelegent zabrał nas w niezwykłą podróż dookoła świata m.in. Peru, Boliwii, Australii, Nowej Zelandii, Chin i Japonii, państw południowo – wschodniej Azji, a następnie wysp Pacyfiku. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia codziennego ludzi regionów
o egzotycznych zwyczajach, odmiennych wierzeniach, upodobaniach kulinarnych, faunie i florze. Podróżnik opowiadał też o wielu przygodach, których doświadczył podczas licznych wojaży, o Drodze Śmierci w Boliwii, o plemionach w Oceanii, gdzie spotkał tubylców, którym niedawno zakazano ludożerstwa. Podróżnik w prelekcji wykorzystał mnóstwo ciekawych zdjęć i filmików oraz przywiezionych pamiątek: kapeluszy, zabawek, najdroższą kawę świata, widokówki, banknoty, różne maski, ozdoby, korale i bilety. Uczniowie chętnie oglądali te przedmioty, ubierali się w niektóre stroje i robili sobie zdjęcia. Spotkanie zostanie na długo w nasze pamięci.

Więcej o Niezwykła lekcja historii w „Staszicu” z udziałem prawnuczki Marii Konopnickiej

W dniu 28 października uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Kutnie spotkali się z ludźmi, którzy zaprezentowali obraz Powstania Warszawskiego i jego tragicznego zakończenia w Pruszkowie, w obozie przejściowym „Duląg 121”, ukazując historię czterech osób: Marii Kwaśniewskiej – mistrzyni olimpiady z Berlina (1936), która w 1939 roku wraca bronić Warszawy, a potem uczestniczy w ruchu oporu; Joanny Modrzejewskiej – prawnuczki Marii Konopnickiej, wówczas ośmioletniej dziewczynki, która w obozie (Duląg 121) walczy, by nie rozdzielano jej z matką; Andrzeja Ziemowita Zimowskiego – prozaika i dziennikarza , wówczas dwunastoletniego chłopca próbującego pomagać powstańcom, osadzonego z rodziną w Dulągu 121, a potem wykorzystanego do niewolniczej pracy
w gospodarstwie rolnym; Stanisława Średzińskiego – młodego akowca, który studiując tajnie medycynę i pracując w Kolumnie Sanitarnej Generalnej Guberni, wspomaga partyzantów i organizuje w swoim domu tajny punkt sanitarny dla przyszłego powstania. Po jego upadku wraz z rodziną znajduje się w obozie w Pruszkowie, a dalej trafia do Mauthausen. Joanna Modrzejewska oraz Andrzej Z. Zimowski z ogromnym wzruszeniem wspominali ów tragiczny czas. Historię rodziny Średzińskich oraz Marii Kwaśniewskiej opowiedział Stanisław Średziński ( syn Stanisława Średzińskiego) – reżyser filmowy, zaprezentował również wyreżyserowany przez siebie film „BOHATEROWIE TAMTYCH DNI. DROGA PRZEZ PRUSZKÓW”. Film ma ogromny walor nie tylko dokumentalny, ale przede wszystkim etyczny i przez to ponadczasowy. Organizatorem spotkania był Pan Maciej Pawłowski, nauczyciel historii.

Więcej o Warsztaty poświęcone prawom zwierząt

W dniu 25.10.2019r. uczniowie klasy 1Eg uczestniczyli w warsztatach poświęconych prawom zwierząt oraz diecie roślinnej
w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Zajęcia te zostały zorganizowane w ramach autorskiego projektu „EKO SZKOŁA – EKO STASZIC”, który rozpoczął się w tym roku. Na zaproszenie dr Katarzyny Fronczak naszą szkołę zechciała odwiedzić dr n. med. Maria Koziarkiewicz, która nie tylko jest lekarzem, ale także aktywnie działa w łódzkim oddziale Vivy oraz Anonymous for the Voiceless. Warsztaty obejmowały projekcję filmu edukacyjnego, prezentację oraz dyskusję. Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na szereg pytań, m.in. „Czy możemy żyć w sposób przyjazny dla zwierząt i środowiska naturalnego? Co czują zwierzęta? Czy chcielibyśmy, aby inni myśleli o nas tak, jak my myślimy o zwierzętach?” Niebawem poinformujemy Was o kolejnych działaniach podjętych w ramach tego projektu.

Więcej o Tradycja różana w Kutnie

W ramach projektu „Kochasz róże…., kochaj Kutno!” (18 października 2O19 r.) uczniowie klas: I Ep, I Eg i II E uczestniczyli w prelekcji przybliżającej tradycje różane w Kutnie. Młodzież dowiedziała się też wielu ciekawych rzeczy na temat hodowli róż. Pozyskana wiedza jest tym cenniejsza, że za kilka dni odbierzemy darmowe sadzonki krzewów i będziemy mogli profesjonalnie przeprowadzić nasadzenia, a potem pielęgnować róże i cieszyć się ich pięknem.

Więcej o Turniej LAN w Counter-Strike: Global Offensive

W dniu 19.10.2019 odbył się w naszej szkole turniej LAN w Counter-Strike: Global Offensive. Do zawodów zgłosiło się 16 drużyn będących reprezentacjami swoich klas. Tak duża ilość drużyn zmusiła organizatorów do uruchomienia drugiej sali do rozgrywek a także zastosowania zasady przegrany odpada. Całe zawody rozegrane zostały na nowym szkolnym sprzęcie. Mecze z Sali 30 transmitowane były na żywo na kanale www.twitch.tv/zs1kutno. Po rozegraniu szesnastu meczy bezkonkurencyjną okazała się klasa IV I wygrywając wszystkie swoje spotkania. Klasyfikacja końcowa turnieju:

I miejsce – IV I w składzie: Dłużniewski Wojtek, Kucharek Jan, Operacz Bartosz, Górski Adrian, Gralak Marcin

II miejsce – II I 2 w składzie: Sienkiewicz Miłosz, Korzuchowski Kacper, Kacprzak Eryk, Żak Adam, Skalski Miłosz

III miejsce – I I g w składzie: Koper Jakub, Stolarczyk Hubert, Sampolski Bartosz, Grabarczyk Oskar, Nowakowski Marek

IV miejsce – III I 2 w składzie: Wasielewski Mateusz, Jujka Krystian, Kurzyński Mikołaj, Kaźmierczak Piotr, Bielecki Mateusz

O to, aby najlepsi nie wyszli z pustymi rękoma zadbała firma MPC z Kutna. Dlatego chcielibyśmy bardzo podziękować firmie MPC za wsparcie naszej inicjatywy. Za obsługę techniczną całych zawodów dziękujemy także Mateuszowi Zielonce, Hubertowi Łebkowskiemu i Kacprowi Jankowskiemu.

Więcej o ŚWIĘTO RÓŻOWEJ WSTĄŻKI

18 października 2019r. odbyła się akcja propagowania profilaktyki nowotworowej organizowana przez Kutnowski Klub Amazonek. Patronat nad akcją przejął Prezydent Miasta Kutno. W marszu brały udział kutnowskie Amazonki, młodzież z kutnowskich szkół (oczywiście nie zabrakło przedstawicieli STASZICA) oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy naszego miasta.
Pamiętaj!!! Zdrowie jest najważniejsze 😍

 

Więcej o DEBIUTY 2019 – TURNIEJ KLAS

14 października swoje święto obchodzili także nasi Pierwszoklasiści. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował dla nich Debiuty 2019 – Turniej Klas Pierwszych. Uczniowie wzięli udział w szeregu różnorodnych konkurencji sprawdzajacych zarówno ich umiejętności sportowe, jak
i wiedzę o szkole. Wszyscy obecni bawili się doskonale i dzielnie walczyli o miejsca na podium. Podsumowując: 1 miejsce zajęła klasa 1 AD p , 2 miejsce – klasa 1 E p i 3 miejsce – klasa 1 m/s g. Zwycięzcom gratulujemy! Wierzymy, że nowa formuła Debiutów spotkała się z Waszą aprobatą!
A Ci, którzy ich nie widzieli, niech żałują…

Więcej o DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października to dzień, w którym uczniowie, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni obchodzą swoje święto. Z tej okazji mogliśmy obejrzeć program „Cisza w zgiełku świata”. Pani dyrektor Agnieszka Wajgner- Matusiak wręczyła nauczycielom nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim zaangażowanym w proces edukacyjny. Uroczystość prowadziła pani wicedyrektor Agnieszka Jóźwiak. Scenografię przygotowała pani Aleksandra Kałużna, zaś fotorelację oglądamy dzięki: p. Grzegorzowi Zakrzewskiemu i p. Andrzejowi Żurawiczowi.

Więcej o Statystyka w geografii

Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły z rozszerzonym programem nauczania geografii uczestniczyli w  zajęciach z pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Łodzi. 

Pani Anna Luchowska  zapoznała nas z zasobami internetowymi Głównego Urzędu Statystycznego. Przypomniała i utrwaliła umiejętności czytania, analizy i interpretacji danych statystycznych, wykresów, map tematycznych i tabel w oparciu o interesujące przykłady  z naszego regionu.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Więcej o Konkurs Pięknego Czytania

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Uchwałę podjęto na posiedzeniu
w piątek 20 lipca. 20 maja 2019 r. minęła  100. Rocznica urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej.

Ta okoliczność także i nas skłoniła  do uczczenia i uhonorowania dokonań cenionego na całym świecie pisarza i  zorganizowania
w  dniu 9 października 2019 roku popisu pięknego czytania jego dzieł. Była to już kolejna edycja konkursu, wcześniejsze przywoływały twórczość Henryka Sienkiewicz, Josepha Conrada i Zbigniewa Herberta.

W konkursie udział wzięło 20 uczniów liceum i technikum. Ich popisy oceniała komisja konkursowa w składzie : p. wicedyr. Agnieszka Jóźwiak i panie polonistki: Agata Sikorska, Anna Chmielecka, Anna Urbańska, Katarzyna Śnieg i Anna Kozień.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Jakub Kaźmierski z kl.3i/2

II miejsce – Sandra Szymańska z kl.III E

III miejsce – Klaudia Ciszewska z kl. IA/g

Laureaci konkursu oraz pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, oceny celujące/bardzo dobre z języka polskiego. Dodatkowo zwycięzcy otrzymają  nagrody książkowe, które zostaną wręczone  podczas uroczystości Święta Szkoły

 

Anna Kozień wraz z uczniami kl. II D

Do góry

Facebook
YouTube
Instagram
Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie