Jesteś tutaj:

Miesiąc: listopad 2020

Dzięki rozwojowi technologii z tradycyjną książką na rynku czytelniczym coraz bardziej konkurują ebooki i audiobooki. Dlatego przedstawiam zestaw audiobook’owych stron — gdzie wartościowych książek można posłuchać za darmo. Liczba zawartych na nich audiobooków nie jest może oszałamiająca, ale ich tytuły i poziom czytających je lektorów jest najwyższej klasy. Trzymając się zasady „liczy się jakość, a nie ilość” zapraszam do zapoznania z poniższą listą.

Audioteka

„Wylęgarnią” darmowych audiobooków w polskim internecie jest YouTube. Wprawdzie nie ma tam wszystkich książek świata, ale każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Najważniejszym youtubowym kanałem z audiobookami jest Audioteka. Można na niej posłuchać za darmo ponad 400 książek po polsku. Pośród nich można znaleźć m.in. współczesne powieści, ciekawe biografie
i klasykę z kraju i ze świata. Poziom tych audiobooków od strony lektorskiej jest naprawdę wysoki, a ich różnorodność gatunkowa czyni ten kanał godnym polecenia dla każdego audiobook-maniaka.

Słuchaj za darmo

Fani słuchania książek nie mogą pominąć na YouTube sygnowanego przez Audiotekę — Słuchaj za darmo. Na kanale można wysłuchać 82 audiobooków w języku ojczystym. Wśród nich jest dużo współczesnych polskich i światowych tytułów. Są one czytane przez znanych lektorów, dzięki czemu słuchanie ich jest największą przyjemnością. W polskim internecie jest to jedna z lepszych ofert z darmowymi audibookami, zwłaszcza dla tych, którzy chcą być na czasie z premierami książkowymi.

Darmowe Audiobooki Lektury

Kolejnym ważnym skupiskiem audiobooków na YouTube jest kanał Darmowe Audiobooki Lektury. Jak sama nazwa wskazuje, można znaleźć na nim audiobook’owe wersje znanych lektur. Jest on więc nie ladą gratką dla uczących się, którzy wolą słuchać książek, zamiast je czytać. Kanał ten posiada klasyki polskiej i światowej literatury, których znajomość potrzebna jest w szkole średniej, dlatego też przyszli maturzyści alternatywnie mogą go subskrybować.

Co poza tym?

Jeżeli chodzi o „poza-youtube’owe” propozycje darmowych audiobooków na pierwszy plan wysuwa się oferta Spotify. W serwisie znajdziemy bezpłatnie kilka tysięcy audiobooków. W ofercie znajdziemy głównie poradniki, ale i fani powieści znajdą coś dla siebie. Są to jednak w 90% pozycje angielskojęzyczne. 

Polskojęzyczni pasjonaci lektur i światowej literatury klasycznej mogą się natomiast zapoznać z ofertą serwisu Wolne Lektury. Audiobooki są opublikowane tam w całości i pogrupowano je według autorów. Niestety za darmo można wysłuchać tylko fragmentów zawartych tam audiobooków. Za to za darmo w całości można posłuchać polskich poradników związanych z rozwojem osobistym na stronie Złote Myśli.

Fani anglojęzycznych audiobooków na OpenCulture znajdą ok. 1000 angielskich książek uszeregowanych alfabetycznie, które bezpłatnie można wysłuchać na iTunes. Książki te są uszeregowane w 90 kategorii i każdy interesujący się literaturą, filozofią, technologią czy ekonomią znajdzie tam coś dla siebie.

Monika Borkowska-Kurek

W ramach obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Dla Niepodległej”. W tym szczególnym dla nas roku konkurs miał inną formułę. Uczniowie przesyłali filmiki z nagraną recytacją.
Uroczystość została objęta Patronatem Stowarzyszenia Edukacyjno- Sportowego STASZIC-KUTNO. W konkursie wzięło udział 16 uczestników z następujących szkół podstawowych:
Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie,
Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie,
Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kutnie,
Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kutnie,
Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych.
Uczestnicy konkursu oceniani byli w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII szkół podstawowych. Artystyczne interpretacje utworów patriotycznych oceniało jury w składzie: przewodnicząca – Agnieszka Jóźwiak, wicedyrektor ZS Nr 1 w Kutnie oraz nauczyciele języka polskiego ZS Nr 1 w Kutnie: Anna Kozień, Agata Sikorska i Anna Urbańska, Renata Ancerowicz.
Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:
klasy IV-VI szkół podstawowych:
I miejsce – Nikola Stępska, SP Nr 1 im. T. Kościuszki w Kutnie,
II miejsce – Zofia Fercikowska, SP im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych,
III miejsce –Alicja Dziuba, SP Nr 7 im. A. Mickiewicza w Kutnie,
Wyróżnienie – Blanka Gens, SP Nr 2 im. Marsz. J. Piłsudskiego w Kutnie;
klasy VII- VIII szkół podstawowych:
I miejsce – Natalia Ratajczyk, SP im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych,
II miejsce – Julia Antczak, SP im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych,
III miejsce –Marta Chernyshova, SP Nr 2 im. Marsz. J. Piłsudskiego w Kutnie.
Nagrody główne zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Edukacyjno- Sportowe STASZIC- KUTNO.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Nauczycielom polonistom szkół podstawowych dziękujemy za owocną współpracę.
Poniżej prezentujemy filmiki zwycięzców w każdej z kategorii.
 
 

Do góry

Facebook
YouTube
Instagram
Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie