Jesteś tutaj:

Miesiąc: wrzesień 2024

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.
     W naszej szkole, w tym roku, podjęliśmy tę akcje w poniedziałek – 30. września.
     Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia.
  Dlatego też od samego rana w poniedziałek wielu nauczycieli i uczniów przystąpiło do tej akcji. Czytano głównie fragmenty książek, które zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz książki Martyny Górniak-Pełech, naszej absolwentki, zwłaszcza „Optymistkę”.
     Dziękuję bardzo wszystkim nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania.
     Zapraszam wszystkich czytelników do częstego odwiedzania naszej  biblioteki szkolnej.-

Fotogaleria

    W dniu 24 września br. uczniowie klas maturalnych liceum oraz technikum rozpoczęli cykl działań realizowanych w tym roku szkolnym w ramach projektu polonistycznego ALFABET KULTURY. Uczestniczyli w warsztatach maturalnych zorganizowanych w Bibliotece Pedagogicznej w Zgierzu – Filii w Kutnie. Podczas zajęć rozwijali umiejętności cyfrowe przydatne maturzystom, jak i przyszłym studentom – zapisali się do biblioteki internetowej IBUK, korzystali także z katalogów w bibliotece internetowej za pomocą urządzeń multimedialnych. W ramach lekcji bibliotecznych poznali kulturę wsi polskiej naszego regionu – kutnowskiego, łęczyckiego oraz łowickiego. 

(Fotogaleria...)

    Z wielką przyjemnością informujemy, że drużyna „Wystrzelonych” w składzie: Kacper Cieplak, Kacper Żurawicz, Jakub Ludwiczak, Igor Kurpiewski, Jan Sitarski, Krystian Polakowski została zakwalifikowana do wzięcia udziału w konkursie CanSat 2025!

Szczegółowy harmonogram warsztatów do spotkań zespół otrzyma na szkolne skrzynki email.

Gratulujemy i czekamy na Was!

Zapnijcie pasy! Startujemy!

Pozdrowienia w imieniu całego teamu CanSat 2025

   Uczniowie klas II s, III AE i IV AD uczestniczyli w projekcie edukacyjnym “100 lekcji historii na 100-lecie Przysposobienia Wojskowego Kobiet”. Projekt powstał z inicjatywy członkiń Stowarzyszenia Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcyjna Przysposobienia Wojskowego Kobiet ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Przysposobienie Wojskowe Kobiet to organizacja powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego a członkiniami mogły zostać pełnoletnie Polki. Kobiety podczas szkoleń uczyły się samoobrony, zasad pierwszej pomocy oraz wielu innych umiejętności niezbędnych na polu walki. Po wybuchu II wojny światowej pewiaczki uczestniczyły w obronie kraju.
  Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracowali nad projektem ćwicząc wyszukiwanie i selekcję informacji oraz analizę materiałów źródłowych. Pracując indywidualnie i zespołowo przygotowali grafiki edukacyjne dotyczące działalności PWK oraz wybranych członkiń tej organizacji.
     Koordynatorką projektu w szkole była nauczycielka historii, pani Aneta Urbańska-Matczak

     W dniu 17 września 2024 roku uczniowie klas I i klas II wzięli udział w spotkaniu z Ambasadorem Fundacji Zwolnieni z Teorii, który zachęcał  naszych uczniów do wzięcia udziału w olimpiadzie. Gość z wielkim zapałem opowiadał o korzyściach płynących z udziału oraz o formule olimpiady, do której należy przygotowanie projektu społecznego. Olimpiada Zwolnieni z Teorii jest pierwszą olimpiadą praktyczną, gdzie młodzi ludzie zdobywają doświadczenie, międzynarodowe certyfikaty i nagrody, które są cenione przez pracodawców. Ponadto olimpiada daje możliwość zrobienia czegoś dobrego dla innych, rozwija pasje i umożliwia poznanie innych aktywnych ludzi z całej Polski.

(Fotogaleria...)

     „Wszystko zaczęło się tu, w Mechaniku, od kolorowej gazety znalezionej w szatni” – tak rozpoczęła swoje spotkanie autorskie, promujące „Optymistkę”, absolwentka Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie Martyna Górniak-Pełech. Autorka w sposób ciekawy, optymistyczny i niezwykle dynamiczny przekonywała nas, że „trzeba żyć tak, by spełniać swoje marzenia”. Pani Martyna opowiadała o podróżach, które nie tylko rozwijają i wzbogacają naszą wyobraźnię, ale także pozwalają docenić piękno naszego kraju czy miasta. Zachęcała do tego, by realizować swoje pasje, marzyć o wielkich rzeczach, jak i o tych małych – np. o wypiciu kawy w magicznym i urokliwym miejscu. Ostrzegała nas także, by nie odkładać marzeń na później, bo mogą nas rozczarować, jak np. ogród pełen kwiatów na dachu domu w ciepłych krajach. Uczniowie z niezwykłą uwagą wysłuchali swojej starszej koleżanki ze Staszica, zadawali ciekawe pytania dotyczące jej pracy, podróży czy pasji. Z pewnością wielu z nich zacznie realizować swoje
marzenia, te duże i te małe..

(Fotogaleria...)

    
 W ramach realizacji 2. edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025
nasza szkoła pozyskała kolejne książki do biblioteki szkolnej.

Moc ciekawej literatury beletrystycznej, biograficznej, psychologicznej, poradników.
Niebawem będą udostępniane, gdyż jesteśmy w trakcie ich opracowywania.
CZEKAMY NA CZYTELNIKÓW!!!

Do góry

Facebook
YouTube
Instagram
Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie