Co czytać zimą i w święta


    Mateo Torrez i Rufus Emeterio otrzymują wiadomość telefoniczną: dzisiaj bezpowrotnie odejdą z tego świata. Mogą jednak odpowiednio przygotować się na nadchodzącą śmierć. Są dla siebie zupełnie obcymi ludźmi, lecz z różnych powodów każdy szuka nowej bratniej duszy na czas swojego Dnia Ostatecznego. Dzięki aplikacji Ostatni Przyjaciel Rufus i Mateo spotykają się, by przeżyć swoją pożegnalną wielką przygodę – niezapomniany dzień, który na zawsze zmieni życie ich obu. W swojej ponurej i jednocześnie napełniającej nadzieją powieści Adam Silvera przypomina nam, że nie istnieje życie bez śmierci i miłość bez straty.

 

     Zaprezentowano tu artystki, pisarki, kobiety nauki, polityki, filozofii, a nawet morderczynię – wyjątkowe kobiety,  które  wpłynęły  na  losy  świata.  Z  ich  dokonań  świat  czerpał i czerpie  garściami.  Awanturnice i działaczki walczące o prawa mniejszości, dzielne, dumne i utalentowane. Niezwykłe! Zmarginalizowane, wyklęte albo zapomniane w patriarchalnej rzeczywistości. Autorki tego swoistego kalendarium postanowiły przywrócić równowagę  w opowieści o przeszłości i dać głos kobietom, tym dobrym i tym złym, szlachetnym i kierującym się mniej idealistycznymi pobudkami, wszystkim, których nie uwzględniono w podręcznikach historii.

   

    W 1942 roku do wsi Wielkie Lipy wkracza niewielki oddział niemieckich żołnierzy. Trzydzieści lat później Andrzej Hołotyński, krakowski student, przyjeżdża do Wielkich Lip, gdzie jego ojciec, naukowiec, prowadził wieloletnie badania, i odkrywa mroczne dzieje wioski i tajemnicę skrywaną przez jej mieszkańców. Niemiecki żołnierz Karl Strauch odwiedza wieś w roku 1996, aby u schyłku życia zmierzyć się z własną przeszłością… W nowym, rozszerzonym wydaniu swojej głośnej powieści Marcin Pilis umiejętnie przeplata trzy plany czasowe i doświadczenia kolejnych pokoleń, odsłaniając czytelnikowi sieć dramatycznych powiązań bohaterów na przestrzeni kilkudziesięciu lat wojennej i powojennej historii.

 

 

    Wykwalifikowana terapeutka Anna Williamson mając za sobą dekadę doświadczeń w pomaganiu młodym ludziom zmagającym się z problemem zdrowia psychicznego prezentuje  praktyczny i pełen przydatnych wskazówek przewodnik, który pomoże ci zapanować nad emocjami, zanim one przejmą kontrolę nad twoim życiem.

 

    Przedstawione są tu Indie,  gdzie  brud  miesza  się z elegancją, bieda z bogactwem, piękno z kiczem, a smród zgnilizny z zapachem kadzideł – inny świat. Nocne pociągi bez miejscówek, chaos na drogach, wszechobecni naciągacze…

 

    Autor podróżował po różnych kontynentach, robił programy dla telewizji, relacjonował swoje wyprawy również w fascynujących książkach pisanych barwnym, soczystym językiem, pełnym metafor i wyrafinowanych skojarzeń. Książki Halika są wyjątkowo poznawcze, wnikające głęboko w problemy antropologii, etnografii, kultury. Na zawsze pozostaną opowieściami „z pierwszej ręki”, z własnego doświadczenia, i taka jest też  ta książka.

 

    Arkady Fiedler jeden z najbardziej znanych polskich podróżników prezentuje na kartach tej książki ludzi szczęśliwych. Są nimi Indianie. Niestety byli to Indianie ostatni, nieliczni, zanikający …

 

    Książka opowiada historię Simona, który zostaje za karę po lekcjach razem z czwórką innych uczniów. Jako jedyny nie opuszcza klasy żywy. Co się wydarzyło w sali? Czy za morderstwem stoją pozostali uczniowie? Simon jest twórcą aplikacji plotkarskiej AboutThat. Każda z tych osób jest inna i zapewne każda ma swoje tajemnice. Gdy kończy się kara, wszyscy opuszczają salę – poza Simonem. Policja, którą wezwano na miejsce zdarzenia, odkrywa, że jego śmierć nie była przypadkowa. Okazuje się, że Simon planował opublikować w swojej aplikacji informacje, które skompromitowałyby pozostałą czwórkę.

 

    Latająca kamera okazuje się niezastąpiona wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie można posłużyć się samolotem czy śmigłowcem. Oczywiste staje się pytanie, jakie możliwości oferują te niezwykłe latające urządzenia i w jaki sposób można je wykorzystać. Niniejsza książka jest świetnie napisanym przewodnikiem, dzięki któremu każdy początkujący operator drona zapozna się z najważniejszymi informacjami na temat urządzenia. Przedstawiono tu ważne szczegóły techniczne dotyczące wyposażenia dronów, zaproponowano szereg ćwiczeń doskonalących umiejętności sterowania dronami, opisano techniki fotografowania i filmowania za ich pomocą.

 

    Tak o emiracie nie pisał jeszcze nikt. Jacek Pałkiewicz obala powszechne mity, obnażając prawdziwe oblicze świątyni luksusu: brak swobód obywatelskich, represje i niewolnicze warunki pracy najemnych robotników. Jak mówi, petrodolary zapewniły Dubajowi pobłażliwość świata, który nie ma odwagi, by złożyć interesy ekonomiczne na ołtarzu walki o prawa człowieka.

 

    To przejmująca opowieść o prywatnym życiu esesmanów z nazistowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu.
Czy wojenny zbrodniarz mógł żyć normalnie? 
Hans jest ostatnimi czasy ogromnie zmęczony i jego żona, Ann, zaczyna poważnie się o niego martwić. W domu mężczyzna nie mówi za wiele o swojej pracy, stara się żyć normalnie, ale kobieta czuje, że wszystko się zmieniło. Zmiana zaczęła się wraz z dniem, kiedy przenieśli się całą rodziną do Auschwitz. Wcześniej, jako esesman, Hans również w pełni poświęcał się służbie, lecz najwyraźniej nieustanne przebywanie z tymi kryminalistami w pasiakach, zamkniętymi w pobliskim obozie, jest już ponad jego siły. Staje się coraz bardziej nerwowy. Ann próbuje mu pomóc, odbija się jednak od muru milczenia i tajemnicy służbowej, którą jej mąż nieustannie się zasłania.

 

    Przejmująca biografia znakomitej aktorki i szlachetnego Człowieka. Fascynujący portret jednej z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, znanej z wielu znaczących ról, a zarazem osoby wyjątkowo oddanej innym, szczególnie chorym i niepełnosprawnym, dla których założyła Fundację „Mimo Wszystko” i działa w niej jako Pierwsza Wolontariuszka. Była żoną nieżyjącego już Wiesława Dymnego, legendarnego współtwórcy Piwnicy pod Baranami. Życie nie szczędziło jej ani wspaniałych chwil i wielkich wzruszeń, ani tragicznych doświadczeń. Jej zmaganie zahartowały ją
i nauczyły nie tylko cenić życie, ale i służyć innym, słabszym, bezbronnym.

 

    To jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia. Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów. Logoterapia Frankla bardziej przystaje do zachodnich religii niż freudeowskiej psychoterapii.

 

    Książka jest zapisem wyjątkowej podróży głównie autostopem, ale też jachtostopem i związanych z nią przemyśleń. Wyróżnia ją połączenie z filmem. Pod tytułami kilku rozdziałów znajduje się kod QR, który umożliwia wizualizację fragmentu wyprawy. W ten sposób razem z autorem m.in. płyniemy łajbą na Wyspy Kanaryjskie, podziwiamy zabytki  stolicy Ekwadoru – Quito, czy stolicy Peru – Limy.
Największym wyzwaniem jednak, zdaniem autora, było na początku wędrówki, pokonanie około 1000 kilometrów w pieszej pielgrzymce z Lourdes do Santiago de Compostela. Niezwykłe i całkiem zwyczajne spotkania w drodze do Santiago stały się też inspiracją do własnych spostrzeżeń.

 

    To przede wszystkim rzecz o chińskiej teraźniejszości, opowiedziana w kontekście historycznym i kulturowym. Tylko w ten sposób można spróbować wznieść się ponad uproszczenia i stereotypy i zastanowić się, jaki naprawdę jest ten wielki kraj. Jest tu próba odpowiedzi na pytania, czy Chiny to archaiczna dyktatura, czy może nowoczesne mocarstwo? Czy coś łączy dawne cesarstwo i dzisiejszą młodocianą potęgę, pradawną cywilizację, gdzie niemal wszystko wynaleziono na długo przed Europą, i kraj tanich podróbek, który zdominował światowe rynki? Czy Chin należy się obawiać? Jacy żyją tam ludzie? W co wierzą, jakie mają zmartwienia a jakie ambicje? Jakie wyzwania stawia przed nimi nowoczesność?

 

    Opowieść o Marii Pajzderskiej, jej dzieciństwie i dorastaniu w wolnej, międzywojennej Polsce. Marzeniach i planach zrujnowanych przez wojnę i niemiecką okupację. Przyjaźniach, sympatiach i nadziei nawet wtedy, kiedy nie miały one racji bytu, bo codziennością były ból, strach i śmierć.
Opowieść o życiu, rodzinie, pasjach, podróżach, psach i ulubionych smakach? Życiu trudnym, ale pełnym fantazji. O tych, którzy zostawili ślad w  jej sercu. O tym, jak pięknie i mądrze można żyć na przekór wszystkim przeciwnościom i z uśmiechem przyjmować mijający czas.

 

    Ocalały z Holocaustu legendarny psychiatra przedstawia swoją koncepcję sensu życia i pokazuje, jak radzić sobie z największymi przeciwnościami. Książka „O sensie życia” jest swoistym podsumowaniem najważniejszych wystąpień Viktora Emila Frankla, które po latach są tak samo aktualne, jak tuż po II wojnie światowej. Dla Viktora Emila Frankla pragnienie odnalezienia sensu życia jest główną siłą napędową działań ludzkich i jedną z podstaw stworzonej przez niego logoterapii – metody leczenia zaburzeń psychicznych, która dziś należy do najczęściej stosowanych. Życie zawsze ma sens – mówi logoterapia. Choć uznaje istnienie bólu, śmierci i winy, to jednocześnie pokazuje, w jaki sposób cierpienie może prowadzić do rozwoju człowieka, a rozpacz zamienić się w sukces.

 

    Błyskotliwa, zabawna i poruszająca powieść drogi o dojrzewaniu, prawdziwej przyjaźni i miłości. Quentin Jacobsen od zawsze zakochany jest we wspaniałej koleżance, zbuntowanej Margo Roth Spiegelman. W dzieciństwie przeżyli razem coś niesamowitego, teraz chodzą do tego samego liceum. Pewnego wieczoru w przewidywalne, nudne życie chłopaka wkracza Margo w stroju nindży i wciąga go w niezły bałagan. Po czym znika. Quentin wyrusza na poszukiwanie dziewczyny, która go fascynuje, idąc tropem skomplikowanych wskazówek, jakie zostawiła tylko dla niego. Żeby ją odnaleźć, musi pokonać setki kilometrów. Po drodze przekonuje się na własnej skórze, że ludzie są w rzeczywistości zupełnie inni, niż sądzimy.

 

    Piękna Żydówka Eleonora trafia wraz z siostrą Ireną do Auschwitz. Przypadek sprawia, że właśnie tam występuje jako baletnica na urodzinach u jednego z esesmanów. Wbrew logice kata i ofiarę zaczyna łączyć zakazane uczucie. Sprawę komplikuje fakt, że serce Ireny także zaczyna bić mocniej na widok esesmana. Siostry zaczynają rywalizację o uczucie jednego mężczyzny. Melania, chcąc za wszelką cenę przeżyć obozowe piekło, zaczyna pracę w Kommandzie Puff, domu publicznym otwartym w 1943 r. przez SS w głównym obozie. Jej walka o przetrwanie przeplata się z opartą na faktach relacją z funkcjonowania esesmańskiego domu publicznego. Właśnie tutaj, w samym sercu piekła, Melania poznaje wrażliwego Andrzeja. Rodzące się uczucie pozwala jej przetrwać najokrutniejsze upokorzenia. Madame Ganthier, ceniony chirurg, po latach wyznaje, że pracowała w Auschwitz obok samego diabła – doktora Mengele.

 

    To historia Aleksandra Doby, emerytowanego inżyniera mechanika, który został Podróżnikiem Roku 2015 „National Geographic”. W ciągu 166 dni pokonał ponad 12 tys. km kajakiem z Lizbony do New Smyrna Beach na Florydzie. Walczył z awariami, przeciwnymi wiatrami i dziewięciometrowymi falami. Na 48 dni stracił łączność telefoniczną ze światem. Sam o sobie mówi, że jest tylko turystą. „Nie ma rzeczy niemożliwych… Skoro inni przetrwali, to dlaczego ja miałbym nie dać rady. Dokonał rzeczy, wydawałoby się, niemożliwej. Dzięki temu, co zrobił, stał się idolem dla wielu młodych, którzy chcieliby mieć tyle samo odwagi i fantazji.

 

    Victoria Clark to dziewczyna, która niczym nie wyróżnia się wśród swoich rówieśniczek. Przynajmniej sama tak twierdzi. Jej problemy i zainteresowania są podobne do tych, jakie ma większość innych nastolatek. Bawi się na imprezach, uczęszcza do renomowanego liceum, kłóci się z bratem bliźniakiem i słucha zaleceń troszczącej się o nią matki. Stara się też przestrzegać i żyć według zasad, które ustalili jej rodzice. Ma to pomóc jej w lepszej egzystencji i ochronie przed kłopotami, o których tak wiele słyszy od swojej matki. Dziewczyna nigdy nie przypuszczałaby, że jej życie może diametralnie się zmienić.

 

 

 

 

    Młodzieńcze miłości często zostają z nami na całe życie. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Victoria, której uczucie do Nathaniela zaprowadza ją na drogę, której sobie nigdy nie wyobrażała. Wszyscy mówią jej, że ten związek nie ma sensu. Czasem nawet sama sobie to powtarza. Niestety, siła uczucia jest zbyt wielka, aby po prostu dała sobie spokój. Poznaj jej historię w książce „Start a Fire. Runda druga”.