
16 lutego 2023r. nasza szkoła objęta została opieką naukową i dydaktyczną ze strony Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Umowę o Patronat uroczyście podpisali dr Andrzej Kompa prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego ds. jakości kształcenia oraz dyrektor naszej szkoły mgr Agnieszka Wajgner-Matusiak. W uroczystości tej uczestniczyli również pełnomocnicy ds. kontaktu z obu stron: mgr Ronald Wójcik, pełnomocnik Dziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ ds. promocji i kontaktu z otoczeniem zewnętrznym oraz mgr Maciej Pawłowski nauczyciel historii w Zespole Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie.
Zawarte porozumienie przewiduje między innymi częste kontakty wzajemne w postaci wykładów, które będą się odbywały zarówno w naszej szkole – prowadzone przez wybitnych naukowców, przedstawicieli Instytutu Historii – jak też wizyty młodzieży naszej szkoły na uczelni i jej udział w organizowanych tam sympozjach, wykładach, debatach. Zakłada również konsultacje dla uczniów uczestników Olimpiady Historycznej ze specjalistami z poszczególnych katedr Wydziału Historii w zależności od wybranej przez ucznia tematyki z zakresu Olimpiady.
Poprzedzającym podpisanie umowy wydarzeniem był wykład inauguracyjny dr Andrzeja Kompy „Dzieje Cesarstwa Bizantyjskiego i jego rola w kulturze Europy” . W niecodziennym wykładzie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klas w których historia realizowana jest na poziomie rozszerzonym. Wykład ten w różnych aspektach charakteryzował dzieje wschodniego cesarstwa rzymskiego i jego wciąż bardzo silny wpływ na kulturę europejską . Zaskakujące jest to jak wiele współczesny świat zawdzięcza cesarstwu ze stolicą założoną przez cesarza Konstantyna Wielkiego nad Bosforem i jak wiele kontynuuje i rozwija.
Po wykładzie odbyło się spotkanie młodzieży z klasy maturalnej z mgr Ronaldem Wójcikiem, pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Filozoficzno- Historycznego ds. promocji i kontaktu z otoczeniem zewnętrznym, który przedstawił ofertę edukacyjną tego wydziału.
Oprawą dla uroczystego wydarzenia była prezentacja projektu właśnie zrealizowanego przez uczniów naszej szkoły pod wspólnym tytułem: „Quodhominestotsentenciae. Sentencje języka łacińskiego i greckiego w naszym współczesnym życiu.” Został on zaprezentowany w postaci ekspozycji prac zespołowych zawierających wybrane sentencje wraz z plastyczną ich wizualną formą – efektem przemyśleń o współczesnej ich aktualności. Projekt realizowała równolegle młodzież z liceum (kl. ID) i technikum (kl. IIi/1)pod opieką nauczycieli : p. Macieja Pawłowskiego oraz p. Izabeli Pawłowskiej. Wkrótce zaprezentujemy szerszą galerię tych prac na stronie internetowej.
Jesteśmy przekonani, że forma współpracy nawiązana w ramach podpisanej Umowy o Patronat przyczyni się do rozwoju młodzieży i przełoży na się na świadome podjęcie decyzji o wyborze swojej drogi edukacyjnej po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej.













Autor: Michał Wenerski