Uwaga!!! Wystartowała nowa edycja CanSat 2024/2025 – nabór trwa!!!

Czym jest cansat?

 to sonda badawcza mieszcząca się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą i w trakcie opadania na spadochronie. Uczniowie i uczennice stają przed wyzwaniem umieszczenia w cansacie wszystkich podstawowych systemów składających się na satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego.

CanSat to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, oferujące uczniom wyjątkową możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia i uczestnictwa w prawdziwym projekcie kosmicznym! 

Dzięki udziałowi w wyzwaniu CanSat młodzież ma szansę na przeżycie unikalnej przygody, polegającej na przejściu przez wszystkie etapy projektu badawczego: od wyobrażenia sobie koncepcji misji cansata, poprzez wybór i zaprojektowanie jego instrumentów, działania promocyjne i edukacyjne, pozyskiwanie partnerów i sponsorów, integrację komponentów minisatelity, testowanie prototypów cansata, przygotowanie do uruchomienia, a następnie analizę danych.

Kto może wziąć udział?

Osoby w wieku 14-19 lat
Zespoły składają się z 4-6 uczniów
Drużynę zgłasza mentor/nauczyciel

Czego doświadczą uczestnicy?

Ten interdyscyplinarny program jest doskonałą okazją na integrację uczniów, budowanie zespołu i wzmacnianie kompetencji XXI wieku (w tym pracy zespołowej i projektowej). Młodzież może doświadczyć, czym jest wspólnota zjednoczona wokół realizacji wspólnego celu.

W tym projekcie uczniowie i uczennice:

  • uczą się poprzez doświadczanie,
  • przyuczają się do zawodów branży kosmicznej,
  • poszerzają wiedzę z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych,
  • rozwijają kompetencje miękkie, takie jak praca grupowa, umiejętność komunikacji i prezentacji.

Czy będziemy potrafili skonstruować symulator sondy kosmicznej skoro nie jesteśmy inżynierami?

To pytanie często niepokoi zarówno nauczycieli, jak i uczniów, stojących przed decyzją o podjęciu wyzwania. Jednak ta niezwykła przygoda jest otwarta dla każdego! Uczestnicy wyzwania CanSat biorą udział w szkoleniach, sesjach Q&A, webinariach, spotkaniach z ekspertami (jury). Zespoły otrzymują dostęp do licznych materiałów zawierających praktyczne wskazówki techniczne, mechaniczne i elektroniczne.

Uczestnicy otrzymują również od organizatora zestawy elektroniczne Cansat Kit, zawierające podstawowe komponenty sondy badawczej.

Najważniejsze informacje (zasady rekrutacji, harmonogram konkursu, wymagania techniczne, zasady oceniania projektów) są zawarte w Regulaminie.

Ważne terminy

1. Rozpoczęcie składania zgłoszeń 1 września 2024 r.
2. Ostateczny termin składania zgłoszeń 21 września 2024 r.
3. Ogłoszenie zakwalifikowanych Zespołów 23 września 2024 r.

Co zespół powinien przygotować?

  1. Lista, skład zespołu.
  2. Dlaczego zespół chce wziąć udział w Konkursie CanSat?
  3. Jakie współczesne badania/misje z wykorzystaniem technologii kosmicznych wydają się Wam szczególnie ważne i dlaczego?
  4. Czy zespół ma już pomysł na misję dodatkową CanSata? Jeśli tak to jaki?
Mentorem projektu w naszej szkole jest nauczyciel Robert Matczak.
Zgłoszenia zespołów proszę dokonywać osobiście w pracowni nr 1.