28 m n.p.m., czyli geografowie Staszica
w Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie
19 listopada 2021r. uczniowie klasy: IAD, IIIAD, IIIe p, IIIAg, IIIig udali się do największej kopalni odkrywkowej w Polsce i jednej z największych w Europie, czyli Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.
Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od siedziby głównej kopalni, gdzie obejrzeliśmy film na temat genezy węgla brunatnego oraz powstawania i rozwoju kopalni. Jak się później okazało, tego dnia kopalnia obchodziła 40 – lecie swojego funkcjonowania. Pierwsze tony węgla wydobyto 19 listopada 1980 roku i do tej chwili kopalnia fedruje. Szacuje się bełchatowskie zasoby węgla brunatnego na ponad 1 mld ton. Obecnie w kopalni wydobywa się około 42 mln ton węgla rocznie, co stanowi ponad 50% krajowego rocznego wydobycia tego surowce. W sali edukacyjnej mogliśmy także obejrzeć interesujące znaleziska, takie jak: skamieniałości amonitów, belemitów, różne skały i minerały, kości i ciosy mamuta włochatego, które zostały wydobyte wraz ze złożami węgla. Następnie specjalnie do tego przystosowanymi pojazdami wyruszyliśmy na wycieczkę do wyrobiska „dziury”, gdzie zobaczyliśmy z bliska pracujące tam maszyny górnicze i podziwialiśmy odkrywkę Bełchatów z głębokości 28 m n.p.m. Wszyscy w tamtej chwili uzmysłowiliśmy sobie ogrom całości tej inwestycji. Powierzchnia zwałowiska wewnętrznego i wyrobiska eksploatacyjnego pola „Bełchatów” wynosi aktualnie około 3.200 ha [ma 12 km długości, 3 km szerokości w najszerszym miejscu i jest głęboka na 200 metrów]. Obszerne informacje o kopalni profesjonalnie i ciekawie przedstawił nam pan Tomasz. Pan przewodnik w interesujący sposób opowiedział o pracujących tam maszynach, przedstawił nam etapy wydobywania surowca. Dowiedzieliśmy się również, że po zakończeniu eksploatacji pól Bełchatów i Szczerców na miejscu odkrywek mają powstać jeziora, które, jak podawała PGE, będą największymi zbiornikami pokopalnianymi w Polsce, o łącznej powierzchni ok. 4000 hektarów i o maksymalna głębokość sięgającej ok. 170 m.
Napełnianie wodami głębinowymi oraz powierzchniowymi potrwa około 20 lat.
Kolejnym punktem programu było obejrzenie filmu pt. „Nie czas umierać’ w Galerii Olimpia w Bełchatowie. Po prawie trzygodzinnym podziwianiu bohaterskiego Jamesa Bonda, zaskakujących scen akcji, z niewielką przerwą na posiłek pełni optymizmu i w dobrych nastrojach wróciliśmy do Kutna.
Organizator wycieczki Małgorzata Walerczak dziękuje uczniom i opiekunom wycieczki: p. Izabeli Pawłowskiej, p. Marioli Stasiak, p. Andrzejowi Żurawicz za wspólnie spędzony czas.
Autor: Magda